Kniha Kdo je rychlejší?
Neobyčejná knížka o sebedůvěře a lásce k sobě samému vypráví příběh o malém černém vlčkovi, který ze srdce miluje běh, a také o tom, jak vzniká touha být lepším pro někoho druhého. Tato přirozená touha však často paradoxně způsobí, že sebedůvěru ztrácíme.
Otevřete pomocí knihy srdce vašim dětem a ukažte jim, jak si nikdy nepřestávat věřit.
*pro děti od 3 let a pro dospělé
*skladem
359 Kč
Příběh, v němž se nalezne nejen dítě
Obrazová knížka pomocí silného a krásného příběhu, který popisuje obvyklou životní situaci, otevírá citlivé téma sebedůvěry. Seznámíme se s dvěma malými osobnostmi, čistými bytostmi, které představují v příběhu pohádkové bytosti, vlčkem a orlíkem a s jejich životní zkušeností. Jeden běhá pro radost, druhý je přesvědčený, že je nejrychlejší. Co se stane, když se setkají?
Vlček Blesk se touží skamarádit, ale odvážný orel Vítr o přátelský velký zájem nemá. Myslí si, že je nejrychlejší a začne nepříjemně Bleska zpochybňovat. Podkopává jeho sebedůvěru v běhu, v tom, že je v běhu dobrý, provokuje ho a vysmívá se mu. Dají si závody, aby zjistili, kdo je rychlejší. Přihodí se však něco, co by nikdo nečekal.
Poutavé pasáže poukazují na to, proč malé dítě o sobě často pochybuje a co může stát, když si dítě začne vytvářet svoji vlastní hodnotu podle toho, jak se chová okolí. V příběhu se najde i rodič – připomene mu dětství a možná ho i inspiruje, jak pomoci svému dítěti budovat si důvěru s sebe samého a neztratit autentičnost.
Důležitost dětské sebedůvěry
Pochybování v dětství o tom, „zda jsem dost dobrý/-á?“ anebo přesvědčení, že „nejsem dost dobrý/-á“, je často zdrojem toho, jak se cítíme a jaké mínění o sobě máme v dospělosti. Poznat sebe samého a zůstat autentickým má tudíž v životě každého z nás velkou hodnotu. Když se to děti naučí v dětství, tak v dospělosti z toho budou těžit.
Díky výrazným, reálným a zároveň kouzelným ilustracím je knížka vhodná již pro malé tříleté dětičky. Jelikož se příběh zabývá pocity, knížka nemá stanovené žádné věkové omezení. Velmi nápomocná však může být dětem ve věku od 5 do 10 let, v období, kdy budují svou osobnost, přicházejí do kolektivu, navazují vztahy a setkávají se se situacemi, v nichž je sebedůvěra základem toho, aby je zdravě zvládly.
Když se snažíte někoho pochopit, tak se vlastně snažíte pochopit jeho pocity. Pochopení a upřímnost vytvářejí harmonii ve vztahu dítě – rodič a dávají dítěti pocit přijetí a lásky.
Úvahy a okruh otázek, které mohou pomoci
Děti se v životě setkávají s různými situacemi, protože život znamená i překážky, jejichž překonáváním se mohou učit a růst. Ne každé dítě vypráví o svých méně příjemných zážitcích a nemusí to být chyba rodiče. Trauma a pocit viny však mohou být natolik silné, že se dítě uzavře. Součástí knížky jsou moje úvahy na téma sebedůvěra, které čerpám ze zážitků ze života s mými dětmi a připravený okruh otázek, které mohou rodičům pomoct zahájit upřímnou komunikaci s dítětem a příležitost vejít do jeho světa.
Na konci knížky si dítě po přečtení příběhu může vymalovat omalovánku – „namalovat“ tak svoje nitro. Takto se může rodič o trochu hlouběji podívat do srdíčka svého dítěte a ubezpečit jej, že je milované a dostatečně dobré takové, jaké je.
Proč je pohádka ten správný nástroj
Při poslouchání pohádky si ji děti pomocí představivosti a fantazie určitým způsobem prožívají. Díky tomu pracují nejen s vědomím, ale i s podvědomím a duševním světem, kam se ukládají nezpracované nevědomé archetypy. (Vycházím ze studií a z poznatků Carla Gustava Junga, švýcarského lékaře, psychiatra a psychoterapeuta, zakladatele analytické psychologie.)
Pohádka může pomoct uložit do duševního světa dítěte tu správnou informaci anebo vymazat tu bolavou. Když se dítě v situaci, která v nás vyvolává emoce „podívá do svého srdíčka“, na chvíli zastaví hodnocení okolí a začne se zabývat tím, jak se cítí, rozliší ten pocit, přijme ho a pozná tak samo sebe namísto toho, aby se ztotožňovalo s tím, co produkují lidé a situace kolem něj.
Kniha je vyrobená s láskou
(i k přírodě)
Kniha má pevnou vazbu (obal), je plně ilustrovaná a příběh se odehraje na 56 stranách 100 % recyklovaného papíru, protože mi na životním prostředí záleží.
Knihu editovala úžasná žena, Soňa Borušovičová. Soňa je spisovatelka, editorka a zakladatelka super projektu Literárny dom, který sdružuje všechno, co autoři knih potřebují, pod jednou střechou. Rozhodla se pomáhat autorům, protože ví, co si tato cesta vyžaduje, a protože chce dělat to, co miluje. A právě v tom se skrývá její jedinečnost. Jak Soňa říká, knížka „Príběh o dvoch jašteričkách a slnku“ byla první vlaštovka Literárního domu, která se dostala do tiskárny
Ilustrace vytvořila talentovaná studentka Vysoké školy výtvarných umění Viktoria Radushynska. Jsou to její první ilustrace do knížky, na nichž je už nyní pozorovatelný originální styl. Moc jsem chtěla, aby postavy příběhu měly co nejreálnější podobu, ale zároveň byly i pohádkové. Myslím, že se Viktorii podařilo vytvořit jemnou, pěknou fúzi reálného a kouzelného, pohádkového světa